Bahçelievler Piyano Kursu

Çocuklar İçin (4-6 Yaş) Piyano Kursu

Çocuklar İçin Piyano Dersi

Erken müzik eğitiminde piyano dersi çok önemli bir yer tutar. Bu yaş grubunda piyano dersi alan çocukların beynin sağ ve sol bölümlerini daha yoğun olarak kullandığı gözlemlenmiştir.

Piyano dersi alan çocukların başlıca gelişim gösterdiği alanlar ise şöyle sıralanabilir:

El ve göz koordinasyonu,
Konsantrasyon seviyesinin yükselmesi,
Hafızanın kuvvetlenmesi,
Okul başarısının artması,
Özgüven

Yukarıda sayılan maddeler aslında temelde birbirleri ile bağlantılı ve birbirini destekleyen unsurlardır.

Tabii ki her öğrenciden konser piyanisti olmasını bekleyemeyiz.

Burada asıl amaçlanan çocuğun enstrümanını sevmesi, iyi bir müzik dinleyicisi olması, motivasyon, özgüven ve buna bağlı olarak sosyal ilişkilerinde iyileşme sağlanmasıdır.

Yetişkinler için Piyano Dersi

Yetişkinlerin piyano dersi alırken akıllarında olan en önemli soru: “Acaba bu yaştan sonra piyano çalmayı öğrenebilir miyim?” olarak sorulmaktadır.

Bu soruya çok kesin bir yanıt vermek gerekirse: “Evet! Herkes belirli bir seviyeye kadar her enstrümanı öğrenebilir.”

Tabii ki her öğrenciden de virtüözite seviyesine ulaşmasını bekleyemeyiz. Burada önemli olan piyano dersi alan kişinin hedefleridir.

Enstrümanınızı kendinizi mutlu edecek kadar ya da arkadaşlarınıza, ailenize çaldığınız zaman onların beğenisini kazanacak kadar iyi bir şekilde çalmanız her zaman mümkündür. Ayrıca yetişkinlerin çocuklardan çok daha yüksek bir algı seviyesinde olacağını düşünürsek ilk aşamada nota öğreniminde, klavye hakimiyetinde ve müzikaliteyi algılamada çok daha hızlı bir şekilde ilerleme kaydedilebilir.

Piyano dersine erken başlamanın en büyük avantajı eğitimi daha geniş bir zamana yayarak gelişim sağlanmasıdır. Aslında temel olarak öğretilen ve uygulanan metod akademik olarak çok küçük farklar içerir.